1. závod Slováckého poháru Prakšice 10.4.2022 – výsledky

10. 4. 2022
Slovácký pohár ve znamení novinek. Nová pravidla, nový organizační tým na nově upravené trati, nové kategorie… ale také mnoho krásných sportovních výkonů bylo k vidění v neděli 10. dubna na prvním závodu jedenáctého ročníku Slováckého poháru v motokrose.

Závod musel být dvakrát přeložen kvůli nepřízni počasí, ale jak se říká, do třetice všeho dobrého. Trať, která je po zimní úpravě snad o něco bezpečnější a zábavnější, byla perfektně připravená a přírodně nakropená z předchozích dnů. V depu bylo sice trochu těsno a kluzko, ale vše se nakonec zvládlo. Počasí přímo Aprílové. Příjemné sluníčko, střídala sněhová přeháňka, nebo vítr s deštěm, ale všech 138 závodníků, kteří se postavili na start závodu, se nakonec s těmito přírodními nástrahami dokázali popasovat. Časomíru a výsledkový servis zajistila parta Březolupských časoměřičů a mělo by tomu tak být na všech závodech letošního ročníku.

Jako první se na startovním roštu seřadila skupina závodníků kategorie Hobby Mx1 společně s Hobby Mx2. Kategorii Hobby Mx1 s přehledem vyhrál Josef Obadal, na druhém místě se umístil Pavel Polok a třetí místo bral Michal Kovář.

Kategorii Hobby Mx2 rovněž s přehledem vyhrál Jaroslav Šatka, druhé místo obsadil Pavel Kučera a bronz Michal Vaculík.

Nejpočetnější skupinu závodníků tvořila kategorie Amatér, která je určená především pro začínající závodníky. Celkové prvenství v ní vybojoval slovenský jezdec Pavol Králík, druhé místo obsadil Ondřej Osička a třetí flek bral Pavel Vyskočil.

Hezkým zpestřením je nově vytvořená ženská kategorie, ve které předvedla bezchybnou jízdu polská závodnice Eva Biskupská a zaslouženě brala první místo. Druhá byla Ivana Palacká a třetí místo i přes pád v první rozjížďce vybojovala Lucie Davidová.

Dětské kategorie třídy 50 a 65 startovaly společně a všichni malí závodníci si dokázali poradit s náročnou tratí a dojeli do cíle. První místo v kategorii 50 obsadil Marek Kupčík junior, druhé místo bral Maxim Pola a třetí místo obsadil Marek Schovajsa.

V kategorii 65 všem klukům ukázala Amálie Anna Kameníková jak se má držet plyn a z Prakšic si odvážela první místo, druhý byl Kristián Pastorčák a třetí Tobias Kadleček.

Juniorskou kategorii 85 vyhrál Jakub Krenek, druhé místo patřilo Zdeňkovi Buštíkovi a z třetího místa se mohl radovat Dan Žůrek.

Veteránská kategorie se letos nově hodnotí ve třech věkových třídách. Nejlepší z jezdců kategorie 40+ byl Jindřich Hrabica, druhý Radek Schovajsa a třetí Jan Havlíček.

V Kategorii 50+ byl nelepší Radek Capka, druhé místo bral Petr Tvrdoň a třetí místo si odvážel Vlastimil Slabík.

Kategorie 60+ soutěžilo celkem 6 závodníků. Nejlépe se dařilo Josefu Davidovi, který se postavil na nejvyšší stupínek s číslem 1, druhý byl domácí Leoš Bujáček a třetí Karel Videcký.

Nejlepší výkony na Prakšické trati ovšem předváděli závodníci kategorie Open. Svět to nebyl, ale nebál bych se tuto skupinu nazvat ,,taková malá republika,, protože díky účasti velmi kvalitních jezdců, kteří jinak závodí na závodech Mistrovství České nebo Slovenské republiky, byly k vidění krásné souboje do posledních metrů. První místo v této nejprestižnější kategorii obsadil Jaromír Steiger, s druhým místem se nakonec musel spokojit Tomáš Švirák a třetí příčku bral Adam Volf. Všem jezdců, kteří se postavili na start této kategorie patří velký obdiv, protože se bylo opravdu na co dívat.

Závody se vydařily na výbornou a snad krom několika drobnějších zranění se obešly bez vážného úrazu. V bufetu výborná klobása a početná divácká kulisa, dotvářela krásnou atmosféru motokrosové neděle. Další závod v kalendáři se jede 21.5. v Březolupech, kde bývá trať i organizace vždy na vysoké úrovni. Doufám, že se tam sejdeme ještě ve vyšším počtu a uvidíme opět krásný sport.